Povećanje pristupa i učešća romskih učenika u srednjem obrazovanju i prelasku na tržište rada
- Detalji
- četvrtak, 22 novembar 2018 14:48
Projekat „Povećanje pristupa i učešća romskih[1] učenika u srednjem obrazovanju i prelasku na tržište rada“ je regionalni projekat koji finansira Evropska Unija, a koji NVO Mladi Romi, kao nacionalna partner organizacija, sprovodi posredstvom organizacije REF (Roma Education Fund; Romski obrazovni fond). S obzirom na to da je ovo regionalni projekat, on se sprovodi i u ostalim zemljama Zapadnog Balkana: Srbiji, Bosni i Hercegovini, Albaniji, Kosovu[2], Bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji, kao i u Turskoj.
U saradnji sa partnerima (Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, Centar za stručno obrazovanje, Zavod za školstvo, Zavod za zapošljavanje) NVO Mladi Romi će raditi na poboljšanju školskog uspjeha i zapošljivosti romskih i egipćanskih učenika koji pohađaju srednju školu. Ono što se želi postići ovim projektom jeste:
- Povećana stopa završavanja srednje škole učenika RE populacije
- Povećana stopa zapošljavanja mladih Roma i Egipćana koji su završili srednju školu
- Povećana stopa RE učenika koji su nastavili obrazovanje i upisali fakultete
Ovo će biti postignuto kroz obezbjeđivanje finansijske podrške za učenike, pružanje mentorstva, kao i kroz pružanje prilike za obavljanje prakse i sticanje radnog iskustva nakon završetka srednje škole.
Planirano trajanje projekta je tri godine. U okviru toga, tokom svake školske godine:
- 50 učenika će biti stipendirano
- Za 50 učenika će biti određeni mentori koji će pratiti njihov rad
- 12 učenika će imati priliku da obave praksu u nekoj od odabranih organizacija
Budžet projekta za jednu školsku godinu iznosi 31 800 eura. Iznos predviđen za stipendije je 15 000 eura, a za mentorstvo iznosi 9 450 eura godišnje.
Glavne aktivnosti predviđene projektom:
- Objavljivanje javnog poziva za učenike i odabir učenika za školarinu
- Sastanak i potpisivanje ugovora sa primaocima stipendije
- Objavljivanje javnog poziva za selekciju mentora - profesora koji će pružati podršku učenicima RE populacije
- Organizovanje info-sesija na kojima će se učenici romske i egipćanske populacije obavijestiti o mogućnostima za zapošljavanje (u Podgorici, Nikšiću, jednom primorskom i jednom gradu na sjeveru Crne Gore)
- Organizovanje treninga na kojima će učenici učiti o građenju vještina neophodnih za traženje posla
- Organizovanje posjeta poslodavcima kod kojih će oni koji su završili srednju školu moći obavljati praksu u trajanju od 6 mjeseci
- Odabir učenika koji će odrađivati praksu, praćenje sprovođenja prakse
Projekat i ostvareni rezultati biće predstavljeni zainteresovanim stranama i široj javnosti u okviru dvije konferencije koje će biti organizovane na početku i na kraju sprovođenja projekta.
[1]Kao što se najčešće koristi u dokumentima i diskusijama Evropske unije, termin "Rom" u ovom kontekstu odnosi se na ljude koji se izjašnjavaju kao Romi, Putnici, Manuši, Aškalije, Egipćani, Sinti i drugi, bez namjere da se negiraju specifičnosti ovih grupa.
[2] Ova oznaka ne prejudicira stavove o statusu i usklađuje se sa UNSCR 1244/1999 i Mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova